מפורסמים דיסלקטיים

הרבה אנשים מפורסמים ידועים כמי שסבלו מדיסלקציה ולא ידעו לקרוא עד סוף ימיהם. עכ"ז הצליחו במהלך חייהם לעבוד כרופאים, אנשי מקצוע ומדענים רבי ערך בעולם.
להלן רשימה של כמה אנשי ציבור ומפורסמים שסבלו מדיסלקציה כפי שהופיע בספרי הדורות.

מה המשותף לצ'רצ'יל, איינשטיין, ליאונרדו דה וינצ'י, אנדרסון, קוונטין טרנטינו, ג'יי לנו, שר וטום קרוז?

מלבד שהם אנשים שנכנסו להיסטוריה והפכו למפורסמים כולם סבלו מדיסלקציה. האנשים הללו לא הגיעו להישגים למרות הליקוי שלהם, אלא בזכותו. מחקרים הוכיחו כי כל אדם רביעי במדינה בעל לקות למידה. דיסלקטים, יודעים לנצל את היכולת של המוח לשנות וליצור תפיסות, הם מודעים מאוד לסביבתם, סקרנים מעל לממוצע, חושבים בעיקר בתמונות ולא במילים, אינטואיטיביים ובעלי הארה, תופסים בצורה רב-ממדית ובעלי דמיון מפותח. הכישורים הללו, אם אינם מדוכאים על ידי ההורים ותהליך החינוך הם יכולים להוביל לאינטליגנציה גבוהה מהממוצע ולכישרונות יצירתיים יוצאי דופן. המתנה האמיתית של הדיסלקציה, היא המיומנות. אצל איינשטיין זה היה בפיסיקה, אצל דה וינצ'י באמנות.

אלברט איינשטיין ידוע שהתחיל לדבר מאוחר. אחותו מאיה מספרת על תשובותיו שבאו לאט, אבל העידו על הבנה עמוקה במתמטיקה. על טעויות חשבון רבות, ובו בזמן הבנה ברורה של העקרונות החשובים. היו לו בעיות קשות בזכירת חומר מילולי אבל הצטיין בחשיבה מופשטת, פילוסופית. את הישגיו המדעיים אין צורך לפרט.

מיכאל פרדיי אולי מפורסם פחות, אבל הוא פיתח את המנוע החשמלי הראשון, ופיתח רעיונות מקוריים בתורת החשמל והמגנטיות. הוא מעיד על עצמו, שלא היה מצליח להתקדם באמצעות קריאה בלבד. כדי להפנים משהו באמת, היה עליו לראות אותו. כפי שמדענים אחרים מעידים עליו: "הוא חש את האמיתות" ו-"היתה לו אינטואיציה ללא טעויות"

אדיסון, ממציא הנורה החשמלית, מספר על זכרונו החלש ביותר ועל כך, שאביו חשב שהוא טיפש והוא כמעט הסכים אתו. אבל אדיסון היה זה שהמציא את הפטפון וגם את מקרן הסרטים.

על לאונרדו דה ווינצ'י נכתב, שהוא השתמש ב"צורות איות מוזרות" ללא עקביות. הוא לא רק היה צייר ופסל, גם בהמצאותיו הרבים הוא השתמש בשרטוטים וציורים ככלי תכנון עיקרי. הוא היה מסוגל כנראה לסובב בדמיונו עצמים תלת-ממדיים, יכולת מיוחדת המיוחסת בעיקר לדיסלקטים.

כל אלה, מלבד איינשטיין, לא היו מודעים לדרך החשיבה המיוחדת שלהם. לעומתם, אישיות לא פחות מפורסמת אמנם לא בתחום המדעי, היה בהחלט מודע, וגם לא התבייש בכך.
נלסון רוקפלר (1908-1979) היה סגן נשיא ארצות הברית בתקופתו של פורד.
הוא אחד מאותם האנשים המפורסמים הנדירים שלא הסתיר את היותו דיסלקטי.