דיסלקציה

דיסלקציה (מיוונית: dys = קשה + lexis = מילה; הכתיב המדויק של המושג הוא "דיסלקסיה", אבל בעברית השתגרה הצורה "דיסלקציה") היא לקות למידה מולדת המתבטאת בהפרעה להליכים קוגניטיביים (ארגון עיבוד וניתוח מידע) הקשורים בכישורי שפה, קריאה. הקשר בין לקות זו לבין הלקות הקוגניטיבית הקרויה דיסגרפיה, ומתבטאת בהפרעות בכתיבה ואיות, אינו מובן. יש הטוענים שמדובר בשתי צורות של אותה לקות.


הגדרתה וביטוייה
דיסלקציה מופיעה בכל הגילאים אך לרוב ביטוייה משתנים עם הגיל. אצל פעוטות היא עשויה להתבטא בקושי בדיבור, בניסוח מילולי, באוצר מילים דל. בגילים מבוגרים יותר היא עשויה להתבטא בקשיים בפענוח הקול ובקשיים בהפעלת מיומנויות קריאה ואיות שכבר נרכשו ובקושי ברכישת איות ובניסוח מסורבל. דיסלקציה הינה לקות ספציפית מתוך ליקויי למידה. קשיים אלו משקפים חוסר יעילות של תהליכי העיבוד הפונולוגיים במוח. קשיים אלו אינם קשורים לגיל, למנת משכל, ללקות התפתחותית או ללקות חושית.

הדיסלקציה הינה הלקות השכיחה ביותר בקרב אוכלוסיית ליקויי הלמידה וניתן למצאה בדרגות חומרה שונות. דיסלקציה פוגעת גם בגברים ונשים אך החלוקה אינה שוויונית, כ־20 אחוזים מסך הגברים סובלים ממנה לעומת כ־5 אחוזים מהנשים.

ההשערה המחקרית הרווחת היא שלדיסלקציה רקע תורשתי . מחקרים מראים שהסיכוי של בן לאב דיסלקטי ללקות באותה ההפרעה מגיע לכ־50 אחוז (אצל נשים האחוזים קטנים יותר).
ישנם כמה סוגים של דיסלקציה והנפוצים שבהם הם: חזותית, שמיעתית ומעורבת.


יתרונות
חלק גדול מהדיסלקטים מבינים ומשדרים מידע לא כתוב בבהירות גדולה יותר ויוצרים נוסחאות חשיבה, קשר בין מושגים ו/או אירועים, מהר יותר. רבים מהם (דווקא המקרים ה"קשים" כביכול) בעלי IQ מעל 145 (סף הגאונות).

בעייתיות מסוימת של תיזה זו: כעיקרון, דיסלקציה, כמו כל לקות למידה אחרת, יכולה להופיע אצל אדם עם כל מנת משכל אפשרית, אולם העמך לא נוטה להפנות אנשים עם משכל נמוך לאבחוני ליקויי למידה מתוך אמונה שכל קשייהם של אנשים עם משכל נמוך נובעים אך ורך ממשכלם הנמוך. יש מפגרים קלים ואפילו מפגרים קשים שאובחנו כדיסלקטים אולם מספרם זעום.


הגורמים
הגורמים לדיסלקציה נמצאים כיום תחת מחקר מקיף, והחוקרים מנסים להבין אותה בדיסציפלינות שונות, ובהן: נוירואנטומיה, נוירופיזיולוגיה, נוירוקוגניציה, נוירובלשנות, מיקרוביולוגיה, גנטיקה ועוד. אולם המנגנון הפתולוגי המחולל את הדיסלקציה טרם פוענח נוירוביולוגים מצאו הבדלים שונים במבנה המוח של אלו הסובלים מדיסלקציה לבין שאר האוכלוסייה.
ממצא אחר היה בהשוואה בין דיסלקטים סינים, ששפתם נכתבת בכתב סמלים, לבין דיסלקטים ששפתם נכתבת בכתב פונטי (כגון אנגלית ועוד). נמצא כי בין דיסלקטים סינים לבין דיסלקטים דוברי "שפות פונטיות" יש הבדלים באזורי המוח הבעייתיים. ידוע גם, כי דיסלקטים רבים מוכשרים בציור. ייתכן אפוא כי ב"שפות פונטיות" יהיו אנשים שייחשבו כדיסלקטיים, אך לא כן ב"שפות ציוריות", ולהיפך.

דיסלקציה יכולה להיות נרכשת או התפתחותית.

דיסלקציה נרכשת - דיסלקציה הנגרמת מאירוע מוחי, חבלת ראש פיזית, דלקת קרום המוח, דלקת אוזניים חריפה או גידול, בדרך כלל אצל אדם שכבר למד לקרוא בטרם הפגיעה.
דיסלקציה התפתחותית - דיסלקציה הקיימת מלידה וסיבותיה תורשתיות.

אבחון וטיפול
האבחון מתבצע בגיל מוקדם שבו הילד אמור להתחיל ולפתח את מיומנויות הקריאה והכתיבה. הסימפטומים הנפוצים הם: היפוך אותיות ומספרים, קשיים בהעתקה, קשיים בלימוד האלף בית ומספרים, בלבול בצבעים ובצורות ועוד.


דיסלקציה ולקויות אחרות

ADHD ו-דיסלקציה
לאדם המאובחן באחת התופעות האלה יש סיכוי גבוה יותר מאשר לאוכלוסייה הכללית להיות מאובחן גם בשניה . הפירוש שרוב החוקרים נותנים לממצא הסטטיסטי הזה הוא שאין קשר בין התופעות אולם יש קשר בין המודעות לשתי התופעות. פירוש הדבר הוא, שהמדענים מאמינים, שלגבי שתי תופעות אלה, אוכלוסיית המאובחנים אינה מייצגת את האוכלוסייה הכללית של הלוקים בהפרעות אלה. אנשי המדע טוענים ששתי ההפרעות מתגלות בבית הספר ומתאבחנות אצל אותם מטפלים. לכן מי שיש לו משתי ההפרעות האלה סביר יותר שבית הספר יישלח אותו לאבחון מאשר מי שיש לו רק אחת מהן ומי שמגיע לאבחון בגלל אחת מהן סביר יותר שיימצאו אצלו גם את השנייה. לאחרונה החלו חוקרים שונים לחפש קשר סיבתי בין התופעות בעזרת מחקר ניסויי אולם מחקרים אלה עדיין בראשית דרכם והם מייצגים דעת מיעוט.


דיסלקציה ובעיית מיקוד ראיה
מקובל לחשוב שסיכוי האבחון הגבוה של שתי בעיות אלה באותם אנשים אינו נובע מקשר פתולוגי ביניהן אלה מהעובדה שכל אחת מהן מחריפה את התסמינים של השנייה. אנשים עם בעיית מיקוד יכולים להצליח בבדיקות עיניים שמחפשות קוצר או רוחק ראיה, אולם כשהם אינם משתדלים להביט היטב, הם נוטים להתמקד (לעשות פוקוס) במרחק מה מהעצם עליו הם מביטים ולראות את העצם הרצוי במטושטש. דיסלקטי שלוקה גם בבעיית מיקוד עשוי לקבל מיגרנה כתוצאה של כמה דקות של קריאה.

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית