אודות מכון מקראות

התחדשנו באתר החדש בקרו אצלנו

www.mikraot.org

 

ב"ה.

מכון הקריאה מקראות התחיל לפני למעלה מ 40 שנה, בחיידר ברנשטיין של אז, בתקופה של טרום אבחונים ובדיקות ממוחשבות. ילד שלא ידע לקרוא ונכשל בתלמוד תורה, היה מגיע אחה"צ לביתו של ר' אברהם ברנשטיין ולומד קריאה באופן פרטי בשיטה המיוחדת שהמציא ר' אברהם שהיה מפורסם כמלמד מומחה שאין בדומה לו. שיטה שאחרי עשרות שנים יספרו עליה שהצילה עשרות אלפי תלמידים, ילדים, בחורים ואברכים.

הרב אברהם ברנשטיין שליט"א מלמד מומחה מייסד שיטת ברנשטיין 

לפני כ 30 שנה בשנות ה – 90 למניינם  ייסד חתנו הרב אפרים שבדרון את "מכון הקריאה ברנשטיין" שהלך והתפתח כמכון לקריאה והיום הוא מכון ללקויות למידה המטפל בכל הקשור לבעיות הגורמות לקריאה: בעיות ראיה, בעיות שקשורות לנוירולוגיה, קשב וריכוז, תזמון, אימפולסיביות והיפראקטיביות.

בשנת תשע"ט (2019) הוחלף המיתוג לשם החדש והמרענן "מקראות" לימוד קריאה בשיטת ברנשטיין

מכון "מקראות" חבר לרופאים בעלי שם בתחום הראיה ובתחום הנוירוליגה והפן הרגשי. כיום עם התפתחות הטכנולוגיה בתחום הרפואה וקיימים בדיקות ואבחונים אפשר להגיע לשורש כל בעיה ולדעת בדיוק מהיכן היא נובעת. היום מבינים שקושי בקריאה זה סימפטום של בעיה אחת או מכלל בעיות המסתתרות מאחורי הפרגוד. היום גם יודעים את החשיבות של מציאת הבעיה על מנת שהטיפול לפתרון יהיה מוצלח יותר, מדוייק יותר ואף קצר יותר.

הכל אמרנו, אבל לאו דווקא. הכל השתנה מלבד השיטה. השיטה היא אותה שיטה עתיקת יומין אשר הוכחה כמוצלחת ביותר מבין כל השיטות המודרניות אשר נוצרו בשנים האחרונות. השיטה נקראת "שיטת ברנשטיין".

הרב אפרים שבדרון מייסד ומנהל מכון מקראות

שיטת ברנשטיין הוותיקה והאותנטית עטופה היום במגוון פתרונות המלוות את התלמידים המתקשים בקריאה. מייסד המכון ומנהלה הרב אפרים שבדרון, נעזר באמצעים טכנולוגים מתקדמים אשר הפכו את הלימוד כחוויה. ומכאן הדרך קצרה לתוצאה הברוכה, שבמקום שהתלמיד יסבול מקשיי קריאה בבית הספר, בבית ואצל המורה הפרטי, כאן הוא מתענג על חזרה ושינון ומתוך חוויה וחשק עצום הוא נהנה לבוא וללמוד בטיפול חוויתי ומהנה.

הרב שבדרון מספר לכל מי ששואל אותו על מהות שיטת ברנשטיין, שמקורו הוא עתיק יומין וכבר מופיע בגמ' ובמדרש. כולם מכירים את הסיפור המרגש והמפורסם על רבי עקיבא שלא ידע קרוא עד גיל 40. בתקופת התלמוד לא היו אבחונים ולא ניתנו שמות לבעיות. לא ידוע האם רבי עקיבא, אותו רבי עקיבא שלימים הפך לתנא הקדוש שלימד תורה לעשרים וארבעה אלף תלמידים, האם הוא סבל מבעיית דיסלקציה, קשב וריכוז וכדו'. דבר אחד ברור ומופיע בגמ' ובמדרשים, שרבי עקיבא בהיותו בגיל ארבעים לא ידע לקרוא אפילו את האותיות. והיה מיואש ממצבו, עד שנפגש פנים אל פנים עם השיטה הזאת, אותה שיטה שהיום מלמדים במכון ברנשטיין.

האגדה מספרת שרבי עקיבא היה מהלך בדרך ומצא מעין שמימיו מטפטפים על אבן טיפה אחר טיפה ומתחת ראה אבן חלול. רבי עקיבא שואל את העוברים ושבים, מיהו הגיבור שמסוגל לקדוח חור בסלע קשה והם ענו לו בפשטות: המים המטפטפים ללא הרף, הם יכולים לגבור על האבן הקשה. וכאן קלט רבי עקיבא את הרעיון שאחרי אלפי שנים הוא נקרא: שיטת ברנשטיין. והוא כוח ההתמדה, כוח השינון. כוח השקעה ללא הרף וללא פשרות. כוחות אלה מתגברים על כל לב, אפילו אם הוא קשה כסלע יצוק.

ההתקדמות הרפואית והטכנולוגית מביאה בחסדי ה' את שיטת ברנשטיין לתנופה הרבה יותר רחבה ועוזרת לקצר תהליכים כשהאבחונים והמבדקים המקצועיים משפרים את היכולת להגיע לשורש הבעיה ולטפל בשורשי וגורמי הבעיה במקביל עם הטיפול בקריאה.

קירות המכונים הפזורים בערי ישראל מלאים וספוגים בסיפורים וחוויות של תלמידים מכל גיל ומכל רמת קושי אשר קיבלו את הטיפול בשיטת ברנשטיין. הקירות יכולים לספר לכל מי שרוצה לשמוע, וכל מי אשר אוזן רגישה לו ומוכן לשמוע ולהבין שכאן טמון סוד ההצלחה.

 

בתמונה: רבי אברהם ברנשטיין שליט"א בראשית ימי מכון הקריאה